ქეთევან ციხელაშვილი ტორნბიორნ იაგლანდს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივანს ტორბიორნ იაგლანდს შეხვდა. შეხვედრაზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობა განიხილეს.
სახელმწიფო მინისტრმა ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივანს მიაწოდა ინფორმაცია აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ადამიანის უფლებათა დაცვისა და ჰუმანიტარული კუთხით შემნილი ვითარების შესახებ.
„ძალიან მნიშვნელოვანია ამ თემებზე ევროპის საბჭოს სრულყოფილად ინფორმირება, რამდენდაც გრძელდება გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიში „კონფლიქტი საქართველოში“, რომელიც ეხება საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ რთულ მდგომარეობას. ევროპის საბჭო ასევე აქტიურად არის ჩართული ომის შედეგად დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენის პროექტებში და ამისთვის გენერალურ მდივანს მადლობა გადავუხადე. შეხვედრაზე ასევე ვისაუბრე ჩვენი სამშვიდობო ხედვისა და ამოცანების შესახებ,“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს ეთნიკური უმცრესობების წარომადგენელთა სრულფასოვანი ინტეგრაციის მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ უკვე გადადგმული და დაგეგმილი ნაბიჯები.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили встретилась с Генеральным секретарем Совета Европы Турбьёрном Ягландом. В ходе встречи стороны обсудили ситуацию на оккупированных территориях Грузии.
Госминистр предоставила Генсеку Совета Европы детальную информацию по вопросам прав человека и гуманитарной ситуации в Абхазии и Цхинвальском регионе.
«Крайне важно полноценное информирование Совета Европы по этим вопросам, так как продолжается консолидированный отчет Генсека «Конфликт в Грузии», который касается той сложной ситуации, которая сложилась на оккупированных территориях Грузии. Совет Европы также активно подключен к процессу восстановления доверия между народами. За это я отдельно поблагодарила Генерального секретаря. На встрече мы также говорили о наших задачах и мирном подходе к решению вопроса», - отметила Кетеван Цихелашвили.
В рамках встречи также были рассмотрены уже сделанные и запланированные шаги по полноценной интеграции этнических меньшинств.