ქეთევან ციხელაშვილი ტორნბიორნ იაგლანდს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივანს ტორბიორნ იაგლანდს შეხვდა. შეხვედრაზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობა განიხილეს.
სახელმწიფო მინისტრმა ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივანს მიაწოდა ინფორმაცია აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ადამიანის უფლებათა დაცვისა და ჰუმანიტარული კუთხით შემნილი ვითარების შესახებ.
„ძალიან მნიშვნელოვანია ამ თემებზე ევროპის საბჭოს სრულყოფილად ინფორმირება, რამდენდაც გრძელდება გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიში „კონფლიქტი საქართველოში“, რომელიც ეხება საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ რთულ მდგომარეობას. ევროპის საბჭო ასევე აქტიურად არის ჩართული ომის შედეგად დაშორიშორებულ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენის პროექტებში და ამისთვის გენერალურ მდივანს მადლობა გადავუხადე. შეხვედრაზე ასევე ვისაუბრე ჩვენი სამშვიდობო ხედვისა და ამოცანების შესახებ,“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს ეთნიკური უმცრესობების წარომადგენელთა სრულფასოვანი ინტეგრაციის მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ უკვე გადადგმული და დაგეგმილი ნაბიჯები.

The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met with Thorbjørn Jagland, Secretary-General of Council of Europe. During the meeting the situation on Georgia’s occupied territories was discussed.
The State Minister provided Secretary-General of CoE with the information about the human rights protection and humanitarian issues in Abkhazia and Tskhinvali region.
"It is extremely important to provide the Council of Europe with the full information about these issues, as it continues the consolidated statement of the General Secretary "The conflict in Georgia ", which deals with the difficult situation in the occupied territories of Georgia. The Council of Europe is also actively participated in the confidence building process and I thanked the Secretary-General for this. At the meeting we also talked about our problems and peaceful approach to the question, "- said Ketevan Tsikhelashvili.
During the meeting Tsikhelashvili and Jagland also discussed ethnic minorities issues and the steps for their integration.