დროებითმა სამთავრობო კომისიამ გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების საჭიროებებზე იმსჯელა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილისა და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის, მაია ცქიტიშვილის თანავმჯდომარეობით გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის სხდომა გაიმართა.
რიგით მეოცე სხდომაზე კომისიამ გაწეული სამუშაოს ანგარიში მოისმინა და მომავალი ღონისძიებები დაგეგმა. მიმოიხილეს გამყოფ ხაზებთან მცხოვრები მოსახლეობის საჭიროებები და მათი გადაჭრის გზები.
„ამ კომისიამ, 2013 წლიდან, მართლაც ძალიან შთამბეჭდავი მოცულობის საქმე გააკეთა. რაც მთავარია, ეს პირდაპირ აისახა მოსახლეობის ყოფაზე, რომლებიც მავთულხლართებით დაყოფილ 116 სოფელში ცხოვრობენ. საუბარი 50 ათასამდე ადამიანზეა. დღეს მათთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი რამდენიმე საკითხი განვიხილეთ. პირველი უკავშირდებოდა გამოზამთრების ღონისძიებებს და კერძოდ, 200 ლარიანი ვაუჩერით კვლავ დახმარებას. მოსახლეობის ნაწილი ამას გაზის საფასურის დაფარვისათვის იყენებს, მას შემდეგ, რაც 19 მილიონიანი პროექტით ჩვენ ყველა სოფლის გაზიფიკაცია დავასრულეთ. ნაწილი კი - საშეშე მასალისთვის.
„ასევე, დღეს კომისიამ გადაწყვეტილება მიიღო, რომ ყველა სოფლიდან, რომელიც გამყოფი ხაზების პირას მდებარეობს, სტუდენტები კვლავ მიიღებენ სახელმწიფოს მხრიდან დაფინანსებას 2019-2020 აკადემიური წლისთვის, რაც მათი ოჯახებისათვის ძალიან დიდი შეღავათია. დღემდე, ამ სოფლებში, მოსწავლეებისა და სტუდენტების დინამიკა გვაჩვენებს, რომ მოსახლეობა არათუ იცლება, არამედ თავის მშობლიურ ადგილებში ბრუნდება კიდეც. ჩვენთვის ეს ძალიან დიდი მიღწევაა. ამიტომ, რა თქმა უნდა, გავაგრძელებთ არა მხოლოდ ასეთ საჭიროებებზე რეაგირებას, არამედ განვითარების თვალსაზრისით მეტ მხარდაჭერას.
„დღეს განვიხილეთ ერთი ძალიან მნიშვნელოვანი საკითხი, რომელიც სოფელ ზარდიაანთკარში 2008 წლის საომარი მოქმედებების შედეგად დაზიანებულ სახლებს უკავშირდება. ეს ძალიან პრობლემური და მნიშვნელოვანი საკითხია პირველ რიგში მოსახლეობითვის და ასევე ჩვენთვის. კომისიის გადაწყვეტილებით დავგეგმეთ როგორ მოვძებნოთ გზები იმისათვის, რომ ეს საკითხი უფრო ეფექტურად წავწიოთ წინ“,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სხდომას აგრეთვე ესწრებოდნენ კომისიის წევრები და  გამყოფი ხაზის მიმდებარე მუნიციპალიტეტების წარმომდგენლები.

The Interim Government Commission on responding to the needs of the affected population in the villages along the dividing line held a sitting chaired by the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili and Minister of Regional Development and Infrastructure Maia Tskitishvili.
At its 20th session, the Commission heard the report on its work and planned future events. Participants discussed the needs of the population living along the dividing lines and ways to solve them.
“Since 2013, this commission has done a really impressive work. Most importantly, this was directly reflected in the population living in these 116 villages. We talk about 50,000 people. Today, we have discussed some issues that are particularly important to them. The first was related to the winter period. In particular, assistance with a 200 GEL voucher. Some of locals will use it to cover gas costs since we completed the gasification of all the villages with a $19 million project. Some will use it for firewood.
“Also, today the Commission has decided that students from all villages along the dividing lines will still receive state funding for the 2019-2020 academic year, which is a huge benefit for their families. The dynamics of pupils and students in these villages show that the population is returning to their hometowns. This is a great achievement for us. So, of course, we will continue to respond not only to such needs but also to more support for development.
“Today we discussed one very important issue related to the houses damaged by the 2008 war in the village of Zardiaantkari. This is a very problematic and important issue for the population and also for us. By the decision of the commission we have planned how to find ways to move this issue forward more effectively”, - said Ketevan Tsikhelashvili.
The meeting was also attended by commission members and representatives of the municipalities along the dividing line.