დროებითმა სამთავრობო კომისიამ გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების საჭიროებებზე იმსჯელა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილისა და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის, მაია ცქიტიშვილის თანავმჯდომარეობით გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის სხდომა გაიმართა.
რიგით მეოცე სხდომაზე კომისიამ გაწეული სამუშაოს ანგარიში მოისმინა და მომავალი ღონისძიებები დაგეგმა. მიმოიხილეს გამყოფ ხაზებთან მცხოვრები მოსახლეობის საჭიროებები და მათი გადაჭრის გზები.
„ამ კომისიამ, 2013 წლიდან, მართლაც ძალიან შთამბეჭდავი მოცულობის საქმე გააკეთა. რაც მთავარია, ეს პირდაპირ აისახა მოსახლეობის ყოფაზე, რომლებიც მავთულხლართებით დაყოფილ 116 სოფელში ცხოვრობენ. საუბარი 50 ათასამდე ადამიანზეა. დღეს მათთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი რამდენიმე საკითხი განვიხილეთ. პირველი უკავშირდებოდა გამოზამთრების ღონისძიებებს და კერძოდ, 200 ლარიანი ვაუჩერით კვლავ დახმარებას. მოსახლეობის ნაწილი ამას გაზის საფასურის დაფარვისათვის იყენებს, მას შემდეგ, რაც 19 მილიონიანი პროექტით ჩვენ ყველა სოფლის გაზიფიკაცია დავასრულეთ. ნაწილი კი - საშეშე მასალისთვის.
„ასევე, დღეს კომისიამ გადაწყვეტილება მიიღო, რომ ყველა სოფლიდან, რომელიც გამყოფი ხაზების პირას მდებარეობს, სტუდენტები კვლავ მიიღებენ სახელმწიფოს მხრიდან დაფინანსებას 2019-2020 აკადემიური წლისთვის, რაც მათი ოჯახებისათვის ძალიან დიდი შეღავათია. დღემდე, ამ სოფლებში, მოსწავლეებისა და სტუდენტების დინამიკა გვაჩვენებს, რომ მოსახლეობა არათუ იცლება, არამედ თავის მშობლიურ ადგილებში ბრუნდება კიდეც. ჩვენთვის ეს ძალიან დიდი მიღწევაა. ამიტომ, რა თქმა უნდა, გავაგრძელებთ არა მხოლოდ ასეთ საჭიროებებზე რეაგირებას, არამედ განვითარების თვალსაზრისით მეტ მხარდაჭერას.
„დღეს განვიხილეთ ერთი ძალიან მნიშვნელოვანი საკითხი, რომელიც სოფელ ზარდიაანთკარში 2008 წლის საომარი მოქმედებების შედეგად დაზიანებულ სახლებს უკავშირდება. ეს ძალიან პრობლემური და მნიშვნელოვანი საკითხია პირველ რიგში მოსახლეობითვის და ასევე ჩვენთვის. კომისიის გადაწყვეტილებით დავგეგმეთ როგორ მოვძებნოთ გზები იმისათვის, რომ ეს საკითხი უფრო ეფექტურად წავწიოთ წინ“,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სხდომას აგრეთვე ესწრებოდნენ კომისიის წევრები და  გამყოფი ხაზის მიმდებარე მუნიციპალიტეტების წარმომდგენლები.

Временная правительственная комиссия обсудила потребности и нужды населения сёл, прилегающих к разделительной линии
31 October 2019
Состоялось заседание временной правительственной комиссии по реагированию на потребности пострадавшего населения сёл, прилегающих к разделительной линии под председательством Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили и Министра регионального развития и инфраструктуры Грузии Майи Цкитишвили.
На двадцатом заседании Комиссия выслушала доклад о проделанной работе и запланированных мероприятиях на будущее,  также обсудила потребности населения, проживающего вдоль разделительной линии и пути их решения. «С 2013 года эта комиссия проделала действительно впечатляющий объем работы.
Самое главное, что всё это напрямую отразилось на населении, которое проживает в 116 сёлах разделённых колючей проволокой. Речь идёт о 50 000 человек. Сегодня мы обсудили некоторые вопросы, которые для них особенно важны. Первый вопрос связан с мероприятиями по перезимовке, в частности, с предоставлением помощи - ваучера в размере 200 лари. Часть населения использует его для покрытия расходов на природный газ; мы завершили газификацию всех сёл в рамках проекта стоимостью 19 миллионов. А другая часть населения использует эту сумму для закупки дров. Комиссия сегодня также приняла решение, студенты из всех сёл вдоль разделительной линии по-прежнему получат государственное финансирование на 2019-2020 учебный год, что является существенной помощью для их семей. На сегодняшний день динамика учеников и студентов в этих селах показывает, что число населения не сокращается, наоборот люди возвращаются в свои родные места. Это безусловно очень важное достижение. Поэтому, мы продолжим не только реагировать на существующие потребности, но и оказывать поддержку для большего развития. Сегодня мы обсудили один очень важный вопрос, связанный с домами, поврежденными в результате военных действий 2008 года в селе Зардианткари. Это очень проблематичный и важный вопрос. По решению комиссии, мы обсудили пути более эффективного продвижения данного вопроса», - заявила Кетеван Цихелашвили.
На встрече также присутствовали члены комиссии и представители муниципалитетов, прилегающих к разделительной линии.