ქეთევან ციხელაშვილმა ქვემო ნიქოზის საბავშვო…
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ნიქოზის საბავშვო ბაღის მასწავლებლებს და აღსაზრდელებს ქალთა საერთაშორისო დღე, 8 მარტი წინასწარ მიულოცა და საჩუქრები გადასცა.
07-03-2016
ბაბუშერას აეროპორტში გარდაცვლილი 10 ქართველი…
05-03-2016
ბაბუშერას აეროპორტში გარდაცვლილი 10 ქართველი დაკრძალეს. ექვსი მათგანი დიღმის ძმათა სასაფლაოზე დღეს მიაბარეს მიწას, ხოლო ოთხი საგვარეულო სასაფლაოებზე დაიკრძალნენ.
პროექტის „სომხეთის და აზერბაიჯანის საზღვრისპირა…
01-03-2016
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატს შვეიცარიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ დაფინანსებული პროექტის „სომხეთის და აზერბაიჯანის საზღვრისპირა თემების უსაფრთხოების ხელშეწყობის“ მონაწილეები ესტუმრნენ.
ქეთევან ციხელაშვილი ევროპის საბჭოს წარმომადგენლებს…
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი ევროპის საბჭოს პოლიტიკური დირექტორის მოადგილეს დანიილ ხოშაბოს, ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ საკითხთა დეპარტამენტის პოლიტიკურ მრჩეველს მარსელ კაპის და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელს კრისტიან ურსეს შეხვდა.
ქეთევან ციხელაშვილი „Rondine – Cittadella…
25-02-2016
შერიგებისა და სამოქალაო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი იტალიის რესპუბლიკის ელჩის მოადგილეს სტეფანო კრეშენცის და ასოციაცია „Rondine – Cittadella della Pace”-ს წარმომადგენლებს შეხვდა.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili congratulated on International Women’s Day March 8th in advance to teachers and kids of Kvemo Nikozi kindergarten and granted presents.
07-03-2016
Burial of 10 Georgians Died at Babushera…
05-03-2016
10 Georgians, who died at Babushera Airport were buried. 6 out of them were buried at Dighomi Brothers Cemetery and 4 - at Patrimonial Graveyard.
Meeting at the Venue of State Minister’s…
01-03-2016
Participants of the “Support to Bordering Communities of Armenia and Azerbaijan” Project (funded by the Ministry of Foreign Affairs of Switzerland) paid a visit to the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality.
The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met with the Deputy to the Director of the Directorate General for Political Affairs of the Council of Europe Daniil Khoshabo, Political Adviser at the Directorate General Marsel Capi and Head of the Council of Europe Office in Georgia Cristian Urse.
25-02-2016
The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality has met with the Deputy Ambassador of Italian Republic in Georgia Mr. Stefano Crescenzi and representatives of the association “Rondine – Cittadella della Pace.”
24-02-2016
Participants of the meeting discussed incidents that occurred within the latest period and the cases of illegal arrests. Georgian side raised the problems that emerged for the local population due to the illegal installation of barbed wires, fences and a banner.
Event in the Memory of the 72nd Anniversary…
Under the arrangement of the State Minister’s Office for Reconciliation and Civic Equality, the event in the memory of the 72nd anniversary of the deportation of Chechen and Ingush people took place at the National Library of Georgia. Representatives of academic circles, public figures, graduates of Georgian higher academic institutions, as well as guests from the Pankisi Gorge took part into the meeting.