პაატა ზაქარეიშვილი - საკომიტეტო მოსმენისას…
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის, პაატა ზაქარეიშვილის განცხადებით, საკომიტეტო მოსმენისას გაკეთებული განცხადება რუსული პასპორტებით აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მცხოვრებთა გადაადგილების შეზღუდვის შესახებ მედიაში ცალმხრივად გაშუქდა.
პაატა ზაქარეიშვილი იან ქელის შეხვდა
05-11-2015
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი საქართველოში აშშ-ს ელჩს იან ქელის შეხვდა. შეხვედრა გაცნობითი ხასიათის იყო.
პაატა ზაქარეიშვილი ნატოს კვირეულის ფარგლებში…
04-11-2015
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ნატოს კვირეულის ფარგლებში თბილისის 51-ე საჯარო სკოლას ესტუმრა.
პაატა ზაქარეიშვილი პარლამენტარების წინაშე…
02-11-2015
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი პარლამენტარების წინაშე სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობის შესახებ ანგარიშით წარსდგა.
ქეთევან ციხელაშვილი ვენაში ვიზიტს განაგრძობს
31-10-2015
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ვენაში მიმდინარე „ადამიანის უფლებების დაცვის განზომილების შეხვედრაზე“ მოხსენებით წარსდგა.

Mr. Paata Zakareishvili: Media Covered the…
According to the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mr. Paata Zakareishvili, the statement on the restriction of movement for the residents of Abkhazia and South Ossetia with Russian passports, made at the committee hearing, was covered by media only partially.
Mr. Paata Zakareishvili Met with the Ambassador…
05-11-2015
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality has met with the US Ambassador to Georgia H.E. Ian C. Kelly. The meeting was introductory.
Mr. Paata Zakareishvili Visited Public School…
04-11-2015
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality has visited Public School #51 of Tbilisi in frames of NATO Week. Mr. Paata Zakareishvili held a meeting on the topic of NATO integration with senior pupils, together with Ms. Tamar Medulashvili, Deputy Director of the Information Centre on NATO and EU.
Mr. Paata Zakareishvili Delivered a Report…
02-11-2015
State Minister for Reconciliation and Civic Equality made a report on the activity of State Minister’s Office before the Members of Parliament. Mr. Paata Zakareishvili delivered a speech on the joint session of the Interim Commission on Territorial Integrity, Foreign Relations Committee, Committees on European Integration and Diaspora & Caucasus Issues.
Mrs. Ketevan Tsikhelashvili Continues her…
31-10-2015
First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality delivered a speech at the “Supplementary Human Dimension Meeting” in Vienna.