შერიგებისა და სამოქალაქო თანასოწორების საკითხებში…
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასოწორების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა დამოუკიდებლობის დღე რუსთაველის გამზირზე კონცერტით აღნიშნა.
26-05-2016
სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის გაფართოებული…
25-05-2016
სასტუმრო „რედისონ ბლუ ივერიაში“ 25 მაისს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის გაფართოებული სხდომა გამართა.
პაატა ზაქარეიშვილი ეუთოს გენერალურ მდივანს…
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი ეუთოს გენერალურ მდივანს ლამბერტო ზანიერს შეხვდა.
27 მაისს გალში ინციდენტების პრევენციისა…
24-05-2016
27 მაისს, ოთხწლიანი წყვეტის შემდეგ პირველად, გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრა გაიმართება.
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის განცხადება…
21-05-2016
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია ადასტურებს, 19 მაისს, ადმინისტრაციულ საზღვარზე, ხურჩა-ნაბაკევის გამშვებ პუნქტთან მომხდარ სროლის ფატალურ შემთხვევას, რომლის შედეგადაც ადგილობრივი მამაკაცი დაიღუპა.
კავკასიელი ხალხების მუჰაჯირობის დღისადმი…
20-05-2016
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში კავკასიელი ხალხების მუჰაჯირობის დღისადმი მიძღვნილი შეხვედრა გაიმართა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი 19 მაისს, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში ტრაგიკულად დაღუპულ გიგა ოთხოზორიას ოჯახს და ახლობლებს თანაგრძნობას უცხადებს.
IPRM-ს მონაწილეები არასამთავრობო ორგანიზაციების…
18-05-2016
გორში, ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციების და თემების წარმომადგენლებს ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) მონაწილეები შეხვდნენ.

Extended Session of the State Interagency…
On May 25 Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality conducted extended session of the State Interagency Commission at “Radisson Blue Iveria” Hotel.
25-05-2016
Mr. Paata Zakareishvili Met with OSCE Secretary…
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality met with the OSCE Secretary General Mr. Lamberto Zannier.
IPRM Meeting to be Held in Gali on May 27
24-05-2016
On May 27 after the four-year break the meeting of Incident Prevention and Reaction Mechanism (IPRM) will take place in Gali.
EUMM Statement on the Incident in Khurcha
21-05-2016
EUMM can confirm the fatal shooting of a local man on 19 May at the Khurcha-Nabakevi crossing point on the Administrative Boundary Line. According to a preliminary assessment based on local witnesses, armed security actors from the Abkhaz side of the bridge crossed over to Tbilisi Administered Territory (TAT) and carried out the shooting.
Meeting Dedicated to Muhajir Day of Caucasian…
20-05-2016
The meeting dedicated the Muhajir Day of Caucasian Peoples took place at the National Library of the Parliament of Georgia, under the arrangement of State Minister’s Office for Reconciliation and Civic Equality.
Statement of the State Minister’s Office…
The State Minister’s Office for Reconciliation and Civic Equality expresses its condolences to the family and natives of Giga Otkhozoria, tragically died in village Khurcha of Zugdidi district on May 19.
Participants of IPRM Met with NGO Representatives
18-05-2016
Participants of Incident Prevention and Reaction Mechanism (IPRM) met with the representatives of local NGOs and communities in Gori.
66th Meeting in Ergneti
16-05-2016
Today the successive 66th meeting of Incident Prevention and Reaction Mechanism (IPRM) took place in village Ergneti. Participants discussed the incidents that occurred after the latest meeting, including the cases of illegal arrests and problems that affected populations on both sides of the divide due to illegal installation of barbed wires, artificial barriers and banners.
Festival “Under One Sky”
07-05-2016
Gori S. Tsintsadze Public School of Music hosted the classical music show at music hall – multi-ethnic Art Festival “Under One Sky – Inter-cultural Dialogue.”
06-05-2016
The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili delivered a report on the fulfillment of recommendations by the Public Defender of Georgia before the Human Rights and Civil Integration Committee session.
Committee on the Elimination of Racial Discrimination…
04-05-2016
The UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination reviewed the 6th, 7th and 8th consolidated periodic reports in Geneva. The reports were submitted by the Government of Georgia on the “Elimination of All Forms of Racial Discrimination” on 2 July 2014, in the light of the international convention.